"Věnováno památce Miroslava Bičíka, Jiřího Steinbrocha, Lukáše Přibyla a dalších..."

Obrat na Spartě a čtvrté finále v řadě

clanek-po-zapase-1983-02-22-sparta-pohar-bw-250pxJeště před jarními boji v lize a Poháru UEFA čekal na Klokany zápas domácího poháru. A generálka to byla jako hrom - šlo totiž již o semifinále a soupeřem nebyl nikdo jiný než Sparta. Hrálo se navíc na Letné.

Bohemku na začátku jarní části sezony trápí zranění. Nastoupit nemohli Ondra, Sloup a Němec a snad proto měli od prvních minut více ze hry rudí. Ve velké šanci byl hned po pár minutách Denk, ale po sólu přes tři zelené ještě netrefil branku. V desáté minutě už se ale nemýlil. Naběhl si na centr teplické posily Calty, zblízka se trefil a poslal domácí do vedení.

Calta se vůbec celý první poločas projevoval jako dobrý nákup a neúnavně vytvářel další šance. Když už jeho nabídku neproměnil Lavička, zkusil po dvaceti minutách prudkou střelou sám a Zdeněk Hruška jeho pokus zneškodňoval konečky prstů. Brankář Bohemky se v prvním poločase zaskvěl ještě jednou, když chytit Grigovu šanci po Marčíkově chybě. Hlavně jemu tak byli Klokani vděční za to, že šli do kabin s pouze jednogólovým mankem.

Výsledkem poločasové promluvy trenéra Pospíchala bylo střídání uzdraveného Chaloupky za Mičince a úplně jiná Bohemka. Klokani najednou svého soupeře předčili v agresivitě i kombinaci a odměnou jim bylo brzké vyrovnání. On by to ani nemohl být pohárový zápas, aby se Miroslav Příložný netrefil. Tentokrát si v 52. minutě naběhl na Levého centr z přímého kopu a přesnou hlavičkou k tyči vyrovnal.

Do konce zbývalo více než půl hodiny a Bohemians převzali otěže zápasu do svých rukou. Příložný mohl, v 66. Minutě přidat svůj druhý gól, ale poté, co za zády nechal všechny sparťanské obránce, vystřelil do tyče.

Sparta na sebe ztrhla pozornost už jen jednou. V 70. minutě naskočil do utkání Jan Berger. Hráč, který svým vystoupením, ve kterém hráli hlavní roli alkohol a příslušníci bezpečnosti, hazardoval se svou kariérou. Zdá se ale, že trenér Ježek zlobivému dítěti českého fotbalu věří.

Ani  Berger ale nezabránil obratu zápasu ve prospěch Bohemians. Milan Čermák si na prsa zpracoval další Levého centr, obtěžujícího Chovance přehodil jako malého školáčka a nechytatelnou bombou zařídil vítězství Klokanů. Sparta už se ve zbytku zápasu nezmohla na odpověď. Bohemians vyhráli na Letné 2:1 a počtvrté za sebou si zahrají finále Českého poháru.

Sparta - Bohemians 1:2 (1:0)

Branky: 10. Denk - 52. Příložný, 83. Čermák.
Diváci: 6500.
Rozhodčí: Stiegler.

Sestava Sparta ČKD Praha: Kováč - Bielik, Chovanec, Straka, Caudr - Ščasný, Calta, Lavička - Denk (69. Berger), Griga, Procházka.

Sestava Bohemians ČKD Praha: Hruška - Jakubec, Prokeš, Marčík, Levý - Zelenský, Bičovský, Koukal - Čermák, Příložný, Mičinec (46. Chaloupka).

Zápas jsme sledovali v ONLINE REPORTÁŽI.