"Věnováno památce Miroslava Bičíka, Jiřího Steinbrocha, Lukáše Přibyla a dalších..."

Liga skončila, Chaloupka je králem střelců!

clanek-ohlasy-1983-06-19-chaloupka-bw-220pxHistorická sezona Bohemky se dočkala dalšího vrcholu. Klokani sice dohráli sezonu ve Vítkovicích už předevčírem, ovšem teprve před pár minutami skončily i zbývající zápasy třicátého kola, v kterých žádný z konkurentů nedohnal Pavla Chaloupku, ten je tak se sedmnácti zásahy letošním králem střelců.

Vízek a Janečka se trefili jednou, Griga vyšel, stejně jako celá Sparta, v zápase s Trnavou naprázdno. Znamená to, že Bohemians mají podruhé ve své historii ligového krále střelců. Záložníkovi Pavlu Chaloupkovi sice ve Vítkovicích dobrou střelu vykopl obránce Králík z prázdné branky, sedmnáct gólů z předchozích zápasů (5 na podzim, 12 na jaře) mu ale stačilo k triumfu.

Chaloupka tak navázal na úspěch Gejzy Kocsise ze sezony 1932/1933. Kocsis ovšem do tehdejších Bohemians AFK Vršovice přišel až v polovině sezony z Teplic. O výjimečnosti Chaloupkova výkonu svědčí, že víc gólů za Bohemku vstřelil naposledy Jiří Pešek (23) v sezoně 1949. V historii pak vstřelili víc gólů v jedné sezoně jen Ladislav Kareš (24 gólů v sezoně 1943/1944, 22 gólů v sezoně 1940/1941, 21 gólů v sezoně 1942/1943) a Ferdinand Plánický (20 gólů v sezoně 1941/1942).

Radostně tak končí jednoznačně nejlepší sezona v 78 let dlouhé historie Bohemians. První titul mistrů ligy, účast v semifinále Poháru, finále Českého poháru a také bohatý příspěvek klubu státní reprezentaci zůstane jako dědictví příštím zelenobílým generacím.

Bohemka sice nakonec nedosáhla na ligové rekordy v počtu bodů a gólů, ale v klubových statistikách nad 42 bodů v šestnáctičlenné soutěži a 69 vstřelených gólů není.

"Pro mne osobně a pro všechny, kteří mi pomáhali – pro asistenty Zadinu a Ledeckého, vedoucího mužstva Svobodu, lékaře MUDr. Bradáče a MUDr. Nováka, maséra Balvína – je titul radostným vyústěním dlouholeté práce v Bohemians," řekl trenér Tomáš Pospíchal unaveným, ale šťastným hlasem.

Zelenobílý wunderteam si vysloužil úctu po celé Evropě a jeho převahu uznávají i hlavní soupeři v boji o titul.

"Bohemka letos hrála na suverénní vítězství. Nebýt problémů v oddíle, asi by se jí to také podařilo," komentoval ostravský kouč Evžen Hadamczik přemety na vršovické lavičce. "Přes dílčí pokles produkovala nejkvalitnější fotbal a ligu vyhrála zaslouženě."

V podobném duchu mluvil i sparťanský Vladimír Táborský.

"Bohemians vyhráli ligu zaslouženě proto, že měli nejméně výpadků. Jejich podzim byl velmi kvalitní, jaro poměrně vyrovnané. Je to mužstvo doplňované nejkvalitnějšími hráči, zatímco Baník i Sparta, doplňované mladými talenty, mají cestu k absolutní špičce poměrně delší," řekl Táborský, o němž se v posledních dnech spekulovalo jako o možném novém trenérovi Bohemians.

"Pokud jde o mé další trenérské působení, nekonají se žádné senzace: podle ústní dohody zůstávám ve Spartě, kde funkce budou upřesněny po zdravotní dovolené Václava Ježka," vysvětlil Táborský.

 

 

Komentáře

 
Tomáš Skácel
+7 #1 Tomáš Skácel 2013-06-20 09:49
Pavel Chaloupka by měl mít do budoucna na Bohemce sochu minimálně v životní velikosti,ta jeho zlatá hlavička a ten ,,tajmink"...!! ! V Bohemce jeden z nejplatnějších hráčů celé historie klubu!!! Klobouk dolůůůůůů....!! ! ;-)
 

Comments are now closed for this entry