"Věnováno památce Miroslava Bičíka, Jiřího Steinbrocha, Lukáše Přibyla a dalších..."

Představujeme pohárového soupeře: A.S. Saint-Étienne

clanek-1982-10-02-assa-tym-bw-250pxKdyž byly z curyšského osudí po sobě vyloveny svitky se jmény AS St. Étienne a Bohemians Praha, rozbušila se srdce vršovických hráčů, funkcionářů i fotbalových fanoušků: naším soupeřem se stává jeden z nejslavnějších a nejpopulárnějších klubů francouzského fotbalu, jedno z nejproslulejších jmen evropské fotbalové arény posledních 20 let. Po Honvédu Budapešť, Bayernu Mnichov, Sportingu Gijón, Ipswich Tlen, Valencii a Admiře Vídeň přivádíme do našeho hlavního města a do vršovického "klokaního doupěte" na návštěvu další "velké zvíře" evropské kopané, pověstné "zelené ďábly" AS Saint Etienne! A je to vůbec poprvé, kdy do Československa přijíždí v evropských klubových pohárových soutěžích UEFA tento proslavený celek absolutní evropské fotbalové elity!

Tým ověnčený vavříny

Pod vedením trenéra Roberta Herbina, nástupce legendárního Jeana Snelly a Batteuxe na trenérském postu ASSE, bývalého 25násobného francouzského reprezentanta, který jen s malými přestávkami zasvětil celé čtvrtstoletí městu St. Etienne jako hráč i trenér (5krát s ním získal titul mistra Francie jako hráč a 3krát navíc jako trenér), vítáme v našem vršovickém stánku kopané 10násobného šampiona Francie (z let 1957, 1964, 1967-70, 1974-76 a 1981), 6násobného vítěze Francouzského poháru (z let 1962, 1968, 1970, 1974, 1975 a 1977), finalistu Poháru mistrů evropských zemí 1976, semifinalistu PMEZ 1975 a čtvrtfinalistu téže soutěže 1977. Všechny tyto úspěchy stačil docílit dnes bezesportu nejpopulárnější francouzský fotbalový klub za pouhých 62 let své existence (byl založen teprve v roce 1920) a během necelých 50 let profesionálního statutu (1933).

Šestnáctkrát si již náš soupeř vybojoval právo účasti v evropských pohárových klubových soutěžích, porazil v něm dlouhou řádku evropských fotbalových "špiček" (mj. Glasgow Rangers, Bayern Mnichov, Hamburger SV, dvakrát PSV Eindhoven, Sporting Lisabon, Hajduk Split, Dynamo Kijev a Ruch Chorzów) a v roce 1976 podlehl až ve finále Poháru mistrů evropských zemí na neutrální půdě ve skotském Glasgowě Bayernu Mnichov nejtěsnějším poměrem velmi nešťastně a nezaslouženě 0:1. V tomto utkání hrál tehdy z dnešní sestavy pouze Janvion, ale jména Čurkovič, Repellini, Piazza, Polez, Bathenay, Santini, Larque, bratří Revelliové, Sarramagna či Rocheteau si leskem nezadala s dnešními borci ASSE. V historické tabulce nejúspěšnějších účastníků Poháru mistrů evropských zemí je ASSE v první "patnáctce"!

Přestavba nic nemění na velikosti

clanek-logo-etienne-bw-250pxLoňský mistr a letošní vicemistr Francie (až v závěru se musel sklonit před AS Monaco), předloňský i loňský finalista Francouzského poháru (1982 podlehl ve finále Paris St. Germain) nastupuje v Praze sice již beze své největší "legendy" Michela Platiniho, který přestoupil do Juventusu Turín, bez Zimáky a Lopeze, který odešel po Mundialu do týmu ambiciózního nováčka francouzské ligy Toulouse, ale s celou galerií dalších reprezentantů z úspěšného kádru francouzského národního mužstva, jež si svými výkony v závěrečné části Mundialu podmanilo celou světovou veřejnost a zapsalo se do análů světových šampionátů strhujícím a již prakticky vyhraným semifinálovým utkáním s Německou spolkovou republikou.

Na vršovickém trávníku uvidíme hned 6 mušketýrů, kteří hájili na Mistrovství světa ve Španělsku letos v létě barvy francouzské trikolóry a symbol galského kohouta: branáře Castenedu, černého obránce Janviona z ostrova Martinique, moselským vínem křtěného Battistona, který se již pozdravil z vážného zranění německým brankářem Schumacherem, z Alžíru pocházejícího špílmachra a kapitána týmu Lariose, a dvě nové akvizice Genghiniho z FC Sochaux a blonďatého Mahuta z FC Metz. A navíc dvě zahraniční "hvězdy": dánského reprezentanta Christensena z Lyngby BK, který vystřídal v St. Etienne svého krajana Nielsena, a mnohonásobného holandského internacionála a bývalého hráče Ajaxu Amsterodam, Valencie a korsické Bastie "Johny" Repa v útoku.

Kromě špílmachra a střelce trestných kopů "à la Panenka či Platini" Genghiniho ze Sochaux a stopéra Mahuta z Met přišel zacelit do St. Etienne mezeru po Platinim a zraněném Battistonovi ještě další novopečený člen francouzského reprezentačního kádru, exotický Senegalec Moizan z Olympie Lyon, který však po operaci třísel nebude nyní plné tři měsíce k dispozici. Kolem těchto "es" se ještě točí několik "mladíků" z francouzské reprezentační juniorky v čele s falešným levým křídlem Zanonem, útočníkem Danielem, středopolařem Oleksiakem, bystrým, dravým a dotěrným křídelním útočníkem, maličkým Paganellim, který si už našel ve svých 20 letech (oslaví je právě v den prvního střetnutí s Bohemians na francouzské půdě) trvalé místo v základní jedenáctce, a zejména Rousseyem, 21letým novicem pomundialovského národního mužstva Francie a střelcem rozhodující branky Francie před měsícem proti Maďarsku 1:0.

Fotbal jako šampaňské?

Není nejmenších pochyb, že se můžeme plným právem těšit na setkání s vysoce přitažlivým a voňavým soupeřem, s útočným, jako šampaňské víno jiskřivým, technicky vyzrálým a líbivým fotbalovým projevem, vlastním živelnému a temperamentnímu francouzskému charakteru a románskému tvořivému životnímu slohu. Nebylo ani trochu náhodou, že si celý fotbalový svět přál jako spravedlivé finále posledního mistrovství světa letos v létě ve Španělsku duel Brazílie-Francie, protože v těchto dvou zemích spatřoval ve čtvrtfinále a v semifinále nejprogresivnější styl, skutečnou fotbalovou modernu a atraktivnost ve vývoji současné světové kopané.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit