"Věnováno památce Miroslava Bičíka, Jiřího Steinbrocha, Lukáše Přibyla a dalších..."

Zázrak se nekonal, Bohemka skončila v semifinále Poháru UEFA

clanek-po-zapase-1983-04-20-rsca-bohemians-loga-bw-250pxS touhou odčinit nepříznivý výsledek z domácího utkání odjeli Bohemians do Belgie. V Bruselu je čekal krásný Heyselův stadion, na něm čtyřicetitisícová návštěva a v bílém hrající domácí Anderlecht.

Belgičané, s vědomím jednobrankového náskoku z prvního měření sil, zahájili utkání opatrněji, nepouštěli se do bezhlavého útočení a Klokani měli dost času se při jejich postupných útocích zformovat do obranných pozic a zastavovat je. Divákům přinesl v úvodních minutách trošku vzrušení jen útok po ose Coeck - Vercauteren - Vandenbergh a Coeckova střela z přímého kopu, se kterou si ale poradil pozorný Zdeněk Hruška.

I když má Anderlecht vynikající středovou řadu, kterou tentokrát dirigoval Španěl Lozano, Pražané po čtvrthodině vyrovnali hru v poli, jejich útoky ale také nebyly nebezpečné, takže první velkou šanci měli domácí. Ve 30. minutě Lozano vysunul Vercauterena, který krásnou ranou napálil břevno.

Reakcí Bohemky byl centr Vladimíra Hrušky, který musel brankář Munaron s námahou vyrazit na roh, ten zahrál Přemysl Bičovský a do skvělé příležitosti se dostal Prokeš - z deseti metrů jen těsně minul belgickou branku.

Poté však přišly rozhodující minuty zápasu. Během nich totiž Bohemians inkasovali dvě branky. Nejprve Vandenbergh proměnil penaltu po zákroku Bičovského na Vercauterena, a než se Klokani vzpamatovali, zakončil Brylle hlavou domácí přímý kop, zvýšil na 2:0 a de facto rozhodl. První poločas končil s tím, že zelení by museli vstřelit tři branky, aby postoupili.

Fotbalisté Bohemians přesto nekapitulovali a celý druhý poločas měli iniciativu na svých kopačkách. Výborně hrál Bičovský, který nejen dobře bránil, ale dovedl i zakládat nebezpečné protiútoky. Narozdíl od prvního poločasu Klokani důkladně prověřovali domácí obranu. Nejprve Koukalovu střelu Munaron s námahou vyrazil, Chaloupkova hlavička o chvíli později šla těsně nad.

V 54. minutě se hosté dočkali. Jakubec si po Bičovského přímém kopu naskočil ze všech nejvýše, hlavou poslal míč do sítě a snížil na 1:2. Levého střela o několik minut později šla těsně vedle a i dále se hrálo na polovině Belgičanů. Mnohdy ale pražským fotbalistům chyběla přesná přihrávka v závěru akce anebo důraznější zakončení.

Anderlecht se spokojoval s udržováním náskoku a vycházel ze zabezpečené obrany, teprve pět minut před koncem se po Coeckově akci dostal do dobré pozice Vandenbergh, ale minul. Když už se zdálo, že utkání skončí 2:1, využil Czerniatynski zaváhání obrany Bohemians a vstřelil třetí gól. Na světelné tabuli po 90 minutách svítil výsledek 3:1.

Bohemians tak z Poháru UEFA vypadli v semifinále, přesto se z Bruselu vracejí se ctí, protože dosáhli největšího úspěchu v historii klubu. Nyní se již mohou plně koncentrovat na zápasy na domácích bojištích.

Sestřih utkání

Anderlecht Brusel - Bohemians 3:1 (2:0)

Branky: 38. Vandenbergh (z penalty), 40. Brylle, 90. Czerniatynski - 53. Jakubec.
Diváci: 45 000.
Rozhodčí: Courtney (Anglie).

Sestava Anderlecht Brusel: Munaron - Hofkens, Peruzovič, Olsen, De Groote - Frimann (87. De Greef), Coeck, Vercauteren, Lozano - Brylle (69. Czerniatynski), Vandenbergh.

Sestava Bohemians ČKD Praha: Z. Hruška - Jakubec, Prokeš, Bičovský, Levý - Chaloupka, Zelenský, Koukal - Mičinec (67. Příložný), Čermák, V. Hruška.

Zápas jsme sledovali v ONLINE REPORTÁŽI.