"Věnováno památce Miroslava Bičíka, Jiřího Steinbrocha, Lukáše Přibyla a dalších..."

Na Klokany čeká evropské jaro!

clanek-po-zapase-1982-12-08-bohemians-servette-bw-250pxJeden z nejdůležitějších zápasů roku čekal Klokany téměř na samém závěru podzimu. K pohárové odvetě přijel do Vršovic Švýcarský tým Servette Ženeva, na jehož půdě remizovali Klokani v prvním utkání 2:2. K postupu tak Pražanům stačila jakákoli výhra, nebo remízy 0:0 a 1:1.

Marodka Bohemians se v posledních dnech vyprazdňuje velmi rychle, kromě jedné smutné výjimky. Trenér Tomáš Pospíchal se v IKEMu zotavuje z náročné operace srdce a hlavní slovo na lavičce měl tak opět Josef Zadina. Ten udělal změnu na tom nejvýraznějším postu. Do branky se místo Zdeňka Hrušky postavil Vladimír Borovička.

Tým trenéra Matheze ale rozhodně nepřijel do Vršovic prohrát a lacino odevzdat postup. Hráči Servetty byli hned od úvodního hvizdu velmi aktivní a pevně se ujali otěží zápasu. Střely Mustaphy a Favreho z první desetiminutovky ještě těsně minuly Borovičkovu svatyni, v 17. minutě už ale hosté vedli. Brigger vyslal do uličky v obraně Bohemians kolegu Decastela, který sám proti Borovičkovi poslal Servettu do vedení.

Klokani se dlouhé minuty vůbec nemohli dostat do hry. Na hřišti působili unaveně a soupeř, hrající sice velmi tvrdě, ale podle dánského rozhodčího v rámci pravidel, je lehce přehrával. Až v závěru prvního poločasu dali Bohemians najevo, kdo je v Ďolíčku doma. V první šanci byl po půlhodině Chaloupka, který nebezpečně hlavičkoval nad branku pod hodinami, pět minut před koncem už ale naprosto vyprodaný Ďolíček propukl v nadšení. Od Bičovského putoval míč přes Jakubce až k Němcovi, který utekl po postranní čáře a nacentroval přesně na nabíhajícího Čermáka, který nekompromisně vyrovnal.

Přesto mohli jít do kabin s vedením v kapse Švýcaři. V poslední minutě prvního dějství se ve velké šanci objevil aktivní blondýn Brigger, jeho střelu ale Borovička vytěsnil mimo tři tyče a zachránil pro Klokany nadějnou poločasovou remízu 1:1.

Do druhé pětačtyřicetiminutovky naběhl na první pohled úplně jiný tým Bohemians. Stejní hráči, kteří ještě před přestávkou nestíhali byli najednou nebezpeční a vytvářeli si šance. První velkou příležitost měl Vladimír Hruška po přímém kopu již ve 49. minutě. Hostující brankář Burgner vyrazil míč pouze s velkými obtížemi. O chvíli později byl na Ondrovu střelu i gólman Servetty krátký, na brankové čáře ho ale zastoupil Renquin a stav byl stále vyrovnaný. Nezměnil se ani po další hlavičce Chaloupky, kterému připravil akci Jiří Sloup. Pokus útočníka Bohemky skončil těsně nad brankou.

Na poslední půlhodinu se ale karta na hřišti obrátila a byli to hosté, kdo mohl několikrát dostat vedení, a s ním i pohárové jaro, na svou stranu. Celá jedenáctka Klokanů příkladně bojovala o každý centimetr náročného terénu. Vydatně jí v tom pomáhal i do posledního koutku zaplněný Ďolíček, na jehož tribunách to i přes mrazivé prosincové počasí vřelo. Jako první ze Švýcarů ve druhém poločase vystrašil ochozy stoper Geiger, jenž pálil těsně nad Borovičkovu branku. Decastelovu umístěnou střelu zase na poslední chvíli zblokoval Jakubec. Nejnepříjemnější moment přišel v 82. minutě. Borovička porušil pravidlo čtyř kroků a Švýcaři měli ve vápně Bohemky nebezpečný trestný kop. Do Favreho střely se ale vrhl jeden z bránících hráčů Bohemky a srazil ji na roh.

Rozhodnutí ale přišlo na druhé straně. V 88. minutě mleli Vršovičtí z posledního, v jednom z mála protiútoků se až na hranici pokutového území soupeře ocitl stoper Bičovský, několika kličkami pronikl dovnitř, kde ho zkosil hostující Dutoit a dánský rozhodčí Sörensen nařídil pokutový kop. K jeho exekuci se postavil střídající Příložný, nekompromisní ranou pod víko ho proměnil a tři minuty před koncem Bohemka vedla.

Vyrovnávací gól byl posunul Švýcary do prodloužení, ti proto okamžitě vrhli všechny síly do útoku. A v posledních vteřinách zápasu vzniknul po Mattioliho centru před Borovičkou, nebo spíše nad ním, neuvěřitelný závar. Míč tancoval po břevně branky Klokanů, do sítě se ho zoufale snažili dotlačit Favre a Briger. Jakubec a Prokeš ale byli proti a zachránili pro Klokany vítězství.

Necelou čtvrthodinu před šestou hodinou spadlo v Ďolíčku několik tun kamenů ze šestnácti tisíc srdcí. Bohemians porazili Servette Ženeva 2:1 a postoupili do jarního čtvrtfinále Poháru UEFA.