"Věnováno památce Miroslava Bičíka, Jiřího Steinbrocha, Lukáše Přibyla a dalších..."

Klokani narazí na švýcarské "granáty"

clanek-1982-11-05-servette-logo-new-bw-190pxPýchu francouzského fotbalu nechali Bohemians v Poháru UEFA za sebou, ve třetím kole se poměří s tradiční sílou toho švýcarského. V boji o postup do čtvrtfinále stojí čtrnáctinásobný mistr země, pětinásobný vítěz domácího poháru a jeden z nejstarších evropských klubů - Servette Ženeva.

Je to klub, který je perlou frankofonního Švýcarska. O jeho postavení v zemi helvétského kříže mluví sama jeho přezdívka "Les Grenats" - granáty.

Obranu francouzského národního týmu v dresu Saint Étienne klokani zdolali, v dalším kole narazí na další špičkový tým, který zdobí precizní defenziva. Servette Ženeva se dostala v dosavadních jedenácti kolech švýcarské ligy pouhých šest branek, z toho dvě v posledním zápase na hřišti Grasshoppers Curych.

Ve švýcarské reprezentaci, která nedávno překvapivě vyhrála 1:0 v Římě nad mistry světa z Itálie, působí brankář Burgener, obránce Geiger a záložníci Decastel s Favrem. V obraně hraje také belgický reprezentant Renquin.

"V posledních letech jsem ženevské mužstvo neviděl hrát, ale se švýcarskými celky jsme se několikrát utkali v Interpoháru," připomíná trenér Bohemky Tomáš Pospíchal. "Slyšel jsem, že Švýcaři hráli výborně proti Itálii, to by mělo být pro nás varováním. Výhodu vidím v tom, že do Ženevy je dobré letecké spojení, takže nás nečeká únavné cestování. Mou starostí teď je, abych udržel mužstvo v dobré formě. Máme příliš nabitý program."

Servette FC byl založen v roce 1890 a už v roce 1908 vyhrál Torneo Internazionale Stampa Sportiva, jednu z prvních mezinárodních fotbalových soutěží. V roce 1930, v době světového šampionátu v Uruguayi, dokonce Servette sám uspořádala klubový Pohár národů, premiérový pokus o soutěž typu pozdějšího Poháru mistrů evropských zemí.

Servette hraje své zápasy na svém tradičním stadionu Stade de Charmilles, který byl postavený v roce 1930 právě kvůli Poháru národů. V roce 1954 se zde hrálo pět zápasů světového šampionátu. Oficiální kapacita činí 30 000 diváků, ale v roce 1951 se sem na zápas národního týmu s Francií namáčklo ještě o deset tisíc lidí víc.

Bohemka nastoupí k úvodnímu zápasu 3. kola v Ženevě 24. listopadu, odveta se koná 8. prosince v Ďolíčku.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit