"Věnováno památce Miroslava Bičíka, Jiřího Steinbrocha, Lukáše Přibyla a dalších..."
Bohemians
2 : 1
Servette
utkání skončilo
Stadion Ďolíček, 8. prosince 1982, 16.00 (Pohár UEFA, 3. kolo)
 
 
Do odvety 3. kola Poháru UEFA si Bohemka přivezla ze Švýcarska nadějnou remízu 2:2 a stačí jí k postupu i bezbranková remíza nebo remíza 1:1. Tým Servetty Ženeva ovšem přijel do Prahy plný odhodlání porvat se o postup a zvítězit. Pokud npatříte ke šťastlivcům, kteří získali vstupenku do beznadějně vyprodaného Ďolíčku, můžete zápas sledovat v našem živém textovém přenosu. Utkání začíná 8. prosince v 16 hodin.
15.41
 
Pěkné středeční odpoledne z vršovického ďolíčku! Už dlouho před výkopem na domovský stadion Bohemky proudily davy natěšených příznivců a v sekretariátu tělovýchovné jednoty si pokladníci v tuto chvíli nejspíš derou zbývající vlasy, že kapacita stadionu je v zimní variantě (s kabáty) jen 16 000 míst. Pro fotbal je ovšem dobře, že funkcionáři nezvolili přesun na jiný pražský stadion, jako třeba v případě "domácího" utkání s Bayernem na podzim 1979 hraném na Letné. Jak to tenkrát dopadlo, si všichni ještě dobře pamatujeme.
15.44
 
Dle zákulisních zpráv obdrželi hráči "Klokanů" den před utkáním povzbuzující dopis od trenéra Pospíchala, který se zotavuje v krčském IKEMu z další náročné operace srdce. Věřme, že si naši borci z trenérova vyznání vezmou do dnešního patřičný osobní závazek.
15.47
 
Hráči Servette se s domácím stadionem "zelenobílých" osobně seznámili teprve při dnešním předzápasovém rozcvičení - kvůli šetření trávníku si včera zatrénovali u sousedů v Edenu. I tak je z pohledu na pažit, dá-li se tak povrch hřiště nazvat, patrné, že stav hrací plochy bude při dnešním zápase na hranici únosnosti pro pohárová utkání.
15.49
 
Všech 1600 Luxů umělého osvětlení našeho stadionu už září na plný výkon a jejich ostré světlo spolu hlasivkami bohemáckých vlajkonošů notně rozjasňuje jinak ponurou atmosféru prosincových Vršovic.
15.51
 
Sestava Servette: Burgener - Seramondi, Geiger, Renquin, Dutoit - Schnyder, Favre, Decastel - Elia, Brigger, Mustapha.
15.52
 
Náš soupeř nastoupí ve zcela totožném složení jako v úvodním remízovém utkání.
15.53
 
Zastupujícímu trenéru Zadinovi se od posledního vzájemného střetnutí utěšeně vyprázdnila marodka a do dnešního utkání proto zelenobílá jedenáctka vyběhne v tomto složení: Borovička - Jakubec, Bičovský, Prokeš, Ondra - Chaloupka, Zelenský, Sloup - Němec, Čermák, V. Hruška.
15.54
 
Jedinou podstatnou změnou je oproti podzimní tradici zařazení Vládi Borovičky na ožehavý post brankáře.
15.56
 
Utkání bude řídit pan Lund-Sörensen z Dánska.
15.59
 
Hráči obou mužstev už jsou na hrací ploše. Připomeňme si rychle ještě jednou pohárovou matematiku: První utkání v Ženevě skončilo před 14 dny 2:2 a to znamená, že našim chlapcům stačí k postupu sebetěsnější vítězství a dokonce i remízy 0:0 či 1:1.
1.
 
Je to tady, utkání začalo, Bohemka bude v prvním poločase útočit na "hodiny".
3.
 
Tak tomu se říká ostrý start do utkání! Levé křídlo soupeře Mustapha se ve skrumáži před Borovičkovou brankou dostal ke střele a jeho pumelice z malého vápna prosvištěla těsně nad břevnem!
7.
 
A další důrazné varování pro domácí! Zhruba dvacet metrů od domácí branky zachytil dlouhý balon z obrany hostující záložní Favre a jeho nebezpečnému projektilu rovněž scházelo jen pár centimetrů.
10.
 
Ženevští se do našich pustili opravdu zhurta a s vědomím, co je vsázce, zatím podávají výrazně dynamičtější výkon, než v prvním vzájemném utkání a přehrávají Bohemku po všech stránkách.
13.
 
Klokani působí od začátku podobně zakřiknutým dojmem jako při sobotní lize v Žilině, nedaří se hlavně záloze, která není schopna podržet balon.
17.
 
Gól hostů, 0:1!
17.
 
Dosavadní vývoj zápasu bohužel došel svého logického vyústění: Blonďáček Brigger klasickou českou uličkou našel sprintujícího Decastela (kam se v tu chvíli poděl Prokeš?) a ten zblízka nedal nebohému Borovičkovi šanci.
20.
 
Hráči Servette nasedli na ještě vyššího koně, než v úvodu utkání a názorně předvádějí našim borcům, jak se bojuje o poháry. Jistá obrana dlouhými odkopy většinou úspěšně nachází útočníky rozběhnuté do takových rychlostí, že i v prosincovém chadnu je před Borovičkou takřka neustále pěkné horko.
22.
 
Bohemians se stále nedaří kloudně probít na dostřel Burgenerovy a pokus Ondry či před chvílí Němce rozhodně neměly gólové parametry. Role favorita, uspěchanost a nervozita vedle celkové fyzické únavy svazuje nohy hráčům v zelených dresech.
25.
 
Švýcaři místy bojují o míč až na hranici únosnosti, v čemž jim zdatně pomáhá dánský sudí, který se svému řemeslu zřejmě učil na britských ostrovech…
29.
 
V posledních minutách se přeci jenom zdá, že naši borci se pozvolna dostávají do tempa a těžiště hry se pozvolna přenáší na druhou stranu hřiště, přísná měřítka předchozích bitev beztak snese víceméně jen neúnavný bojovník Čermák na hrotu.
34.
 
Zdá se, že vystřízlivění z neúčinné taktiky přišlo včas - po ojedinělé akci hlavičkoval Pavel Chaloupka nad!
41.
 
1:1! Vyrovnáno!
41.
 
Zbožné přání k prasknutí narvaných ochozů se přeci jen plní - moderní akci založil Bičovský, Jakubec přiťukl do běhu Němcovi, Jarda zařadil třetí kosmickou, prchl Dutoitovi a z jeho centru nabíhající Čermák nechytatelně zavěsil k pravé tyčce!
44.
 
Uff! ani hosté zdaleka neskládají zbraně! Před Borovičkou z čista jasna s balonem u kopačky vyplaval drzoun Brigger a tribuny jen s úlevou vydechly, když Vláďova noha usměrnila jeho pokus ze šesti metrů mimo tři tyče.
45.
 
Je to za námi, neočekávaně náročný první poločas končí smírně 1:1.
46.
 
Začal druhý poločas utkání, obě mužstva nastupují v nezměněných sestavách.
48.
 
Z prvních minut druhé půle je patrný výrazně zlepšený výkon našich borců, kteří nepouštějí hráče Servette za polovinu hřiště.
49.
 
Jinak nevýrazný Vl. Hruška teď pořádně vystrašil Burgnera, který jeho utěšenou střelu z přímáku s námahou vyrazil na roh. Z následné standardky jsme nic nevytěžili.
52.
 
A další závar před brankou Ženevy - Ondrovou střelu vykopával z brankové čáry Renquin.
56.
 
Klokaní tlak graduje! Ke slovu se konečně přihlásil Jirka Sloup - jeho průnik po levé straně a následný centr zužitkoval Chaloupka k nebezpečné hlavičce těsně nad břevno.
56.
 
První střídání na straně hostů: pravého obránce Seramondiho vystřídal Mattioli.
62.
 
Velká škoda, že se z předchozích závarů nepodařilo vytěžit vedoucí branku. Tempo naší hry totiž evidentně pozvolna upadá. Všichni hráči Bohemky příkladně bojují a chrání svou branku před případnou helvétskou pohromou, středoví hráči ani krajní obránci však nemají čas ani prostor věnovat se útočení.
65.
 
Kolega hlasatel právě prohlásil dnešní utkání za vyprodané - to ale skoro ani nemusel, ochozy doslova praskají ve švech.
69.
 
Naše středová řada začíná působit nebezpečně unaveným dojmem, což dokumentuje neschopností kloudně si přihrát mezi sebou, natož pak Čermákovi nebo Němcovi na hrot. To silně kontrastuje s pohybem hýřícími záložníky soupeře.
73.
 
Otěže zápasu začíná pevně svírat Ženeva, která se tlačí na zteč a naše obrana často zachraňuje jen s maximálním úsilím. Bojuje se o každý centimetr trávníku a bitevní vřava je často nepřehledná.
74.
 
Střední obránce Geiger teď nečekaně prošel naší obranou jako nůž máslem a vystřelil jen těsně nad!
77.
 
Střídání u domácích - nevýrazného Hrušku konečně střídá pohárové trumfové eso Příložný. Podaří se mu rozhodnout?
80.
 
Na branku klokanů se teď valí jeden útok za druhým. Do Decastelovy umístěné střely na poslední chvíli strčil nohu Franta Jakubec.
82.
 
Ajajaj! Tak to bude hodně nepříjemné. Vláďa Borovička při jednom z mnoha závarů trochu podcenil pravidla a před dobíhajícími Švýcary si vyšlápl na pouť delší než povolenou čtyřkrokovou. Je z toho nepříjemný trestňák uvnitř vápna. Těsně před Borovičkou se tvoří hradba těl, situace je velmi nepřehledná. Sám mám propocený svůj bavlněný dres z ročníku 74/75…
83.
 
Míč si postavil Favre, jeho prudká rána však cíl nenašla, když jeden z našich obránců sráží balon do zámezí. Z následného rohu Švýcaři nic podstatného nevytěžili.
84.
 
Druhé střídání hostí - přichází Gavillet za Eliu.
86.
 
Hru rozmělňují taky naši - za Chaloupku přichází Standa Levý.
87.
 
S vypjetím posledních sil se klokani vrhli do ojedinělého protiútoku. Míč se na pravé straně velkého čtverce dostal k vysunuvšímu se Bičovskému, ten několika kličkami pronikl do vápna a následná kosa Dutoita byla už moc i dánského sudího - penalta!
88.
 
2:1! Provedení trestného kopu se ujal osvědčený pohárový exekutor Příložný a prudkou střelou zavěšuje neomylně pod víko! Ďolíček propuká v nadšení! Hoši vydržte, zbývá jen pár minut!
89.
 
Švýcaři ani po inkasované brance neskládají zbraně - remíza 2:2 by zápas posunula do nevyzpytatelného prodloužení a to jistě není to, po čem by z posledního meloucí borci v zelenobílém toužili.
90.
 
Tak to je infarktový závěr! Před Borovičkovou svatyní se v posledních okamžicích zápasu odehrává neskutečné drama. Míč z Mattioliho kopačky se roztančil na břevně, vzápětí ho do sítě tlačili Favre s Brigerem, ale Jakubec a po něm Prokeš mu do cesty postavila svá těla. Borovička si přitom těchto předlouhých vteřinách na balon nesáhl, ač létal po brankovišti jak pominutý.
90.
 
Je dobojováno! Bohemka i trochu se štěstím proklouzává do jarního čtvrtfinále Poháru UEFA.
17.50
 
Velké drama dnešního zápasu končí s přihlédnutím k prvnímu utkání zaslouženým postupem Bohemky, jíž odveta dala nejspíš zabrat mnohem víc, než sama čekala. Nakumulovaná únava i nevděčná role mírného favorita měly vliv na nepřesvědčivý výkon v úvodu utkání i trochu utrápený herní projev v dalším průběhu. Všichni Klokani na hřišti si však sáhli na samé dno fyzických sil a podali maximálně poctivý, koncentrovaný a zodpovědný výkon, který zaslouží uznání. Závěrečné minuty ubojovali naši borci jen s enormním vypjetím a nutno přiznat, že i s patřičnou dávkou štěstí. Všichni už nedočkavě vyhlížejí zimní přestávku, k úplné spokojenosti je však ještě zapotřebí zvládnout poslední podzimní ligové utkání s Vítkovicemi.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit